wordpress-logo-notext-rgb

Plugin do WordPress sprawdzający stronę kodową bazy danych i tabelek

wordpress-logo-notext-rgbOd czasu do czasu zaglądam na różne fora internetowe związane z WordPressem, gdzie częstym problemem u forumowiczów jest wyświetlanie krzaków lub znaków zapytania w miejscu liter zaopatrzonych w znaki diaktrytyczne (nie chodzi tylko o polskie znaki). Nieprawidłowe działanie ujawnia się najczęściej, gdy zainstalujemy plugin, który tworzy własną tabelkę i nie definiuje dla niej character set, a bierze wartości domyślne ustawione dla bazy danych (mowa oczywiście o MySQL). Zwykle rozwiązanie jest bardzo proste – pilnowąć, aby dane dla WordPressa były kodowane w utf-8. Niestety jeszcze kilka hostingów nie zdążyło lub też nie zamierza przejść z popularnego dawniej latin2 (najczęściej) na Unicode.

Jakiś czas temu zgłosił się do nas klient prowadzący stronę w języku polskim, który zainstalował plugin to tworzenia testów/quizów z języków obcych. O ile z polskimi znakami w treści testów nie miał problemów, to niektóre litery z alfabetów języków romańskich nie pojawiały się wcale lub były krzakami. Prosił o wytropienie problemu i o wskazanie rozwiązania. Niestety nie otrzymaliśmy dostępu do bazy danych i trzeba było sobie radzić na około. I tak oto powstał plugin, choć to może za dużo powiedziane. Jest to raczej „helper” diagnostyczny podany w postaci plugina, gdyż tak wygodniej go zainstalować, wykorzystać i wyrzucić, gdy przestanie być już potrzebny – bez grzebania w kodzie i bez bezpośredniego dostępu do bazy danych.

FC Database character set info – pokazuje kodowanie tabel i ich kolumn w bazie/bazach, do których ma dostęp użytkownik bazy danych skonfigurowy dla danej instalacji WordPressa. Wtyczka nie usuwa problemu złego kodowania znaków, z którym to trzeba sobie poradzić w inny sposób – np. mysqldump/phpmyadmin + iconv + zmiana charset.

Plugin screenshot

Plugin udostępniam na Github, może jeszcze się komuś przyda: https://github.com/skarlcf/fc-database-character-set-info.

Autor

Kamil Skrzypiński

Fullstack developer, programista aplikacji internetowych i mobilnych. Zna się m.in. na Ruby on Rails, JavaScript, Objective-C, PHP, HTML5 i CSS3. Instalacja i konfiguracja serwera z mniej i bardziej popularnymi usługami, to też dla niego nie problem. Niegdyś zapalony radiowiec - głównie od strony techniczno-informatycznej.

2 myśli na temat “Plugin do WordPress sprawdzający stronę kodową bazy danych i tabelek”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *